Mobile menu

به کجا ميرويم ؟!

بسم الله الرحمن الرحیم

 

درس که پایان یافت؛ گفتم: ادامه بحث برای فردا ؛  که یکی از طلاب گفت: فردا تعطیل است ؛ درس رفت تا شنبه . هاج وواج به او نگاه کردم . برای چه ! برای اینکه فردا را شورای عالی مدیریت قم  ؛حوزه های علمیه سراسر کشور را تعطیل اعلام کرده است . پس فردا هم 25 محرم بنا بر قولی شهادت حضرت سجاد (علیه السلام)   است. پنج شنبه و جمعه هم که تعطیل است . به فکر فرو رفتم که چه بگویم ؟! ایا جنایت  جنایتکاران در سامرا و تخریب حرم ائمه اطهار (علیه السلام )باید درس و بحث را به تعطیلی بکشد؟! یا برای اعتراض به آنان راههای بهتری وجود دارد .که طلاب به درس وبحث خود نیزبرسند ؛و فریاد اعتراض هم بسیار بلند باشد واعلام انزجار خود را از توطئه چینان و دست های پشت پرده ای که خواهان اختلاف مسلمانان است اعلام نمائیم . دیدم اگر درسهای حوزه دائر بود و همه طلاب درس خود را میخواندند و ساعت یازده اجتماع بسیار بزرگی از طلاب وعلماء در مدرسه فیضیه تشکیل می شد و خطیب توانائی دست های پشت پرده اختلاف افکنی را افشاء می نمود کار بسیار بهتر و پر ثمر تر بود . باز کمی فکر کردم این شیوه درس تعطیل کردن از کی به وجود امد ؟  یادم امد این شیوه را در زمان شاه وقتی که حکومت عالمی بزرگ را دستگیر می کرد یا جنایتی را انجام می داد به کار میبردیم و با این عمل از یک سو اعتراض خود را به حکومت  اعلام میکردیم و از سوی دیگر خبرش دیر یا زود به مردم می رسید .و از اعتراض داشتن علما  به حکومت اگاه  می شدند . می فهمیدند حکومتی که خود را در استانه تمدّن بزرگ می پندارد وتبلیغ ان را نیز  می کند در درون  دانشمندانش به او  معترضند.؟!

این خبر به رادیوهای بیگانه میرسید و ابروی شاه قدر قدرت در خارج از کشور هم بر باد میرفت پس تعطیلی یک روز درس حوزه در ان زمان فوائد بسیاری داشت که خود جبران عقب افتادگی یک روز درس طلاب را می کرد واز ان سو با  برپا کردن یک سخنرانی امکان به دست اوردن اینهمه موفقیت نبود. چون اوّلاًحکومت وقت سخنران را دستگیر میکرد. و ثانیاً دستگاه تبلیغی در دست حوزه ها نبود که صدای سخنران خویش را به خارج از حوزه ها برساند بالاخره ان روز ،اعتصاب ، سکوت ، تعطیلی و ... خود بزرگترین اعتراض بود .

ولی امروز در اوج اقتدار حکومت اسلامی و اوج جنایات سردمداران امریکا ،صهیونیسم و اسرائیل و عوامل پلید القاعده و دیگر عمال انان یک روز تعطیلی حوزه ها چه نقشی را ایفا میکند ؟!

ایا می خواهیم با این کار بگوئیم که ما با القاعده مخالفیم ؟ ! این را که با زبان و بیانیه و عمل می توانیم به سراسر دنیا برسانیم . و یا می خواهیم مخالفت خود را با امریکا ، اسرائیل (صهیونیسم )، انگلیس و سیاست  پوسیده تفرقه بینداز و حکومت کن اعلام کنیم ؟! اتفاقا روز 22 بهمن با رساترین سخن و با بهترین تصویر این مخالفت را اعلام کردیم .

ویا میخواهیم به مردم خود بفهمانیم که ما با القاعده مخالفیم ؟!

 مگر مردم ما نسبت به علمای خویش شک دارند !

در هر حال به ذهن این جانب میرسد که شیوه مبارزه با وهابیان و القاعده   و اربابانشان باید به سبک و روش جدیدی استمرار یابد و روش گذشته تنها کار بردش در زمان رژیم گذشته بوده است. امروز باید علم و فرهنگ را به شدت پیش برد . ایات وحدت افرین قران را به صحنه نمایش آورد چون همه مسلمانان به قران اعتقاد دارند . اصول عقاید و فروع انرا بر اساس قران مجید و سنت مرضی الطرفین استخراج کرده و روات حدیث که هر دو فرقه انان را قبول دارند  شناخت و با توجه به روایات انها فروع را تنظیم نموده ، دعاها و زیارات اختلاف انگیز را کمتر مطرح نموده تا سر و صدای ان نور وحدت را از بین نبرد و بالاخره مسلمانان شیعه و سنی را به وحدت استرا تژیک برساند تا بتوانیم در برابر نظام سلطه قد عَلَم کنیم . باید مسلمانان را به فکر انداخت که چگونه اروپا ئیان با اختلافات بسیار عمیق باز مجلس واحدی تشکیل می دهند و پول واحد ، قانون اساسی واحد و حذف مرزها و گمرکات را در بین خود رواج می دهند و ....؟!

 ولی ما مسلمانان که باید الگوی اتحاد باشیم و قران و پیامبر ، اصول دینمان و ... یکی است .

چگونه است که هر کشور ما داردبه چندین کشور تبدیل می شود!؟ چرا در جائی ایالات متحده است ولی اینجا هر شهری برای خود کوس استقلال میزند ؟!

من فکر میکنم علم و وحدت ،فرهنگ تحمل یکدیگر و ترک پر خاشگری را باید گسترش داد نه تعطیلی حوزه ها را ؟!