Mobile menu

عيسي مسيح (عليه السلام)انساني با تمام کمالات احمدرضا داودي

عیسی مسیح (علیه السلام)انسانی با تمام کمالات

 

حضرت مسیح را مسیحیان میشناسند و به او عشق میورزند اما محبت و عشق ورزی به او مرز نمی شناسد و محدود به افراد و اشخاص مسیحی یا غربی نمی شود .مسلمانان نیز در گروه دوستداران او هستند چون او را پیامبری مانند پیامبر اسلام میدانند فرزانه و فرهیخته .در بسیاری از آیه های قران و احادیث  که از منابع دست اول دین اسلام میباشند نام او می درخشد همراه با ویژگیهای ممتاز ش. از مهمترین توصیه های آن پیامبر بزرگوار یکتا پرستی ،محبت ،زهد و اندیشه است . در روزگار ما به مهر ورزی او تکیه و تاکید میشود و این تاکید آنقدر پر رنگ شده که در سایه آن سایر سفارش های مفید و گوناگون او رنگ باخته است . و این امر جای تاسف دارد .ای کاش مسیح (ع) با تمام ویژگیها و اندیشه هایش به بشریت معرفی می شد . تا چراغ دلبری او فزونی یابد و همه از گرمای عشقش نور گیرند .

به یاد دارم روزی استادی دردمند  میگفت :" فردی را فرض کنید که همه اعضا و اندام بدنش سالم و متعادل است چشمها ، گونه ها یا،دماغ و دست و پا و..... اگر شما این فرد را ببینید تعجب نمی کنید چون فردی است سالم و بدون نقص .اما اگر فیلم برداری با زوم کردن  لنز دوربین  بر روی دماغ او ،دماغش  را بزرگتر از حد معمول نشان دهد .این بزرگ نمایی تناسب طبیعی او را به هم می زند و موجب تعجب شماست 0 گذشت زمان و فراز و نشیب های تاریخ چهرۀ   بسیاری از پیشوایان معصوم را تغییر داده و مردم  از آنها اسطوره هایی در ذهنشان ساخته اند که حقیقت غیر از آن بوده و افسانه های تراشیده اند که باورش امکان ندارد .این امر باعث میشود الگو های بشری خاصیت الگو بود نشان را از دست بدهند . از مهمترین وظائف  عالمان دین این است که با بیان و قلم اجازه ندهند چهرۀ اسوه های دین خدشه دار شود." (1)

بی تفاوتی و سهل انگاری و دنیا پرستی عالمان دین این پیامدها را دارد. دانشمندان هر دین امین دین و دینداران هستند . که از طریق آنها مردم به دستورات و معارف شریعت آشنا می شوند. اگر کوتاهی کنند سرانجام بدی دارند . برخی از آیات قران از این سرنوشت شوم پرده بر می دارد .(2)

در اینجا به بیان فراز های از سخنان حضرت مسیح (ع) برا ی دوستاران آن حضرت می پردازیم :

یکتا پرستی : از روی حقیقت به شما میگویم هرکه بندگان را به جای خداوند ،پروردگار خویش گیرد ،خدا او را از وحشت روز وا پسین آسوده و در امان ندارد.

بر خورد با دانشمندان : ای دانشمند ، دانشمندان را به سبب دانش آنان بزرگ بدار و کشمکش با آنان را رها کن.

پرهیز از کینه : ای بنده گان دنیا ، سرهای تان را میتراشید و موی خیش را کوتاه میکنید و سرتان را پایین نگه میدارید و کینه را از دلهای تان بر نمی کنید!!

فروتنی :خوشا به  فروتنانه در دنیا؛آنان مسند های پادشاهی را در روز رستاخیز به میراث برند .(3)

 

احمدرضا داودی

1358

پی نوشت:

1.  سخنرانی حضرت استاد عابدینی در جلسه اخلاق میان طلاب سال 1384.

2.   به عنوان نمونه سوره بقره آیه 159و174.

3. شیخ ابو محمد حرانی ، تحف العقول ،ترجمه صادق حسن زاد(قم:انتشارات آل علی علیهالسلام، 1383 ه . ش) برگزیده شده از   ص 918-929