سوغات مشهد ( نماز شب )

سوغات مشهد ( نماز شب )

سوغات مشهد ( نماز شب )

صبح آخرين روز اقامت در مشهد ، ديرتر از روزهاي قبل از خواب بيدار شدم و نتوانستم اول اذان در حرم باشم به طوري كه وقتي وارد مسجد گوهر شاد شدم يك ركعت نماز صبح خوانده شده بود ديدم سالني كه دست راست ايوان مقصوره بود مثل اين كه هنوز نماز صبح را شروع نكرده خودم را به آنجا رساندم . مكبر ،امام جماعت را آقاي گرائلي معرفي كرد ، او قبل از تكبيرة الاحرام دعاي يا محسن و ذكر استغفار را با حال خواند و مردم نيز همراه او خواندند و سپس نماز را اقامه كرد و پس از آن به منبر رفت و به مناسبتي بحث نماز شب را به ميان آورد و ضمن سفارش به آن قصه هايي را بيان كرد كه داراي نكته هايي بود .

از جمله اين كه آيةالله كوهستاني قدس سره با پول شخصي خودش مدرسه علميه اي ساخته بود و به طلاب مي گفت : اين را از پول شخصي  خودم ساخته ام و راضي نيستم طلبه اي كه نماز شب نمي خواند در آن ساكن باشد . همه نماز شب مي خواندند از جمله خادمي بود كه نامش مشهدي ميرزا حسين بود كه نماز اول وقتش به هيچ وجه ترك نمي شد  روزي خدمت آقاي كوهستاني عرض كرد من وقتي كه نماز مي خوانم مثل اينكه كعبه را مي بينم . ايشان تبسم مليحي كرد و فرمود : بايد خداي كعبه را ببيني .

همينطور كه ايشان اين داستان را مي گفت من در ذهن خودم آيات قران را مراجعه مي كردم و آيه ﴿وجوه يومئذ ناضرة الي ربها ناظرة﴾ را مناسب جمله مرحوم كوهستاني يافتم: بله،

رسد آدمي به جايي كه به جز خدا نبيند                       بنگر که تا چه حدّ است مکان آدميت

آدآد باز مي فرمود : نماز شب چراغ قبر است و آن تاريكي را روشني مي بخشد و وقت زيادي نيز نمي گيرد تنها بايد انسان برنامه ريزي كند واز خدا تو فيق طلب كند و از گناهان استغفار كند كسي كه روز دروغ بگويد شب توفيق نماز شب نيابد شخصي به حضرت علي (ع) عرض كرد كه براي نماز شب بيدار نمي شوم  . حضرت فرمود : « انت رجل قد  قيّدتك ذنوبك ؛ گناهانت تو را به بند كشيده است و بعد فوائد نماز شب رابيان كرد و من در درون خودم آيه Cو من الليل فتهجّد به نافلة لك عسي أن يبعثك ربك مقاماً محمودا B[1] را زمزمه كردم كه پاسي از شب را زنده بدار تا برايت نافله اي باشد اميد كه پروردگارت تو را به مقامي ستوده برساند .

باز ايشان اين نكته را مطرح كرد كه تا زنده اي  بايدخودت به فكر خودت باشي و براي سراي آخرتت كاري بكني و من پيش خودم زمزمه كردم كه C ليس للانسان الا ما سعي B[2]  براي انسان جز حاصل دسترنجش چيزي نيست آخرين جمله اي كه از صحبت ايشان برايم جالب بود اين كه تمام موفقيت انسان در اين نيست که تمامي تلاش خود را در راستاي هدفي که که آن را در نظر دارد مصرف کند بلکه امور ديگري نيز در جهان دخالت دارند مثلاً وقتي مي خواهد علم بياموزد لازم نيست تمامي  تلاش را در راستاي علم آموزي مصرف كند بلكه مقداري را نيز صرف نماز شب كند آنگاه خداوند خودش با تقويت حافظه او با فراهم نمودن ساير شروط او را در درس نيز موفق مي دارد . و من به ياد مطلبي كه استادم مرحوم آية الله ايزدي که از قول امام خميني (ره) نقل كرد، افتادم « درس خواندن بدون نماز شب شقاوت    مي آورد » بعد با سلامي به حضرت زهراي مرضيه منبر را به پايان رسانيد .

احمد عابدینی

[1] – سوره اسراء آيه 71 .

[2] -سورة  نجم آيه 39 .

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام نظرات