علت وجود احتمالات مختلف در قرآن

علت وجود احتمالات مختلف در قرآن

پاسخ داده شد
0
0

سوال: چرا در آیات قرآن تا این اندازه احتمالات مختلف وجود دارد؟ واقعا چگونه می‌توان گفت کدام یک از این احتمالات صحیح است؟ آیا این نقص قرآن نیست؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

قرآن در موارد زیادی با احتمالات مختلف سازگار است. البته معمولاً این احتمالات هیچ یک خلاف ضروری عقل نیست و چه بسا بتوان گفت همۀ آن احتمالات مورد قبول دین است و در آینده اتفاقا مورد پذیرش شود مثل اینکه عقل نیز در طول تاریخ رشد داشته است.
عقل در زمانی به این نتیجه رسیده بود که برای گرمایش، هیزم را می‌سوزاندند ولی الآن می‌گویند برای گرما بهتر است از روش دیگر استفاده کنیم تا هیزم‌ها برای کارهای بهتری استفاده شوند. پس عقل در طول زمان رشد می‌کند.
اصلا پیشرفت همین‌گونه ایجاد می‌شود و طبیعت خدا نیز همین‌گونه است. حال می‌توان گفت خدا قرآنش را نیز همین‌گونه خلق کرده است که در هر زمانی بتوان از آن درس زندگی گرفت. الآن در اروپا و کانادا به گونه‌ای از قرآن استفاده می‌کنند و در کشورهای اسلامی به گونۀ دیگری. پس نگوییم چرا خدا به گونۀ ثابت حرف نزده است. اتفاقا حرفی ماندگار است که ثابت نباشد مثل اینکه اگر گفتیم «آدمیت»، این واژه، همه را شامل می‌شود ولی اگر گفتیم چاق یا لاغر یا سیاه یا سفید همه را شامل نمی‌شود.
همچنین باید عرف را از شرع جدا کرد. خیلی از چیزهایی که امروزه مورد اشکال قرار گرفته عرفی بوده نه شرعی. به این نکته نیز اشاره کنم که شاک بودن بد نیست و اتفاقا عامل رشد و بالندگی است.
ما 45 سال پیش فکر می‌کردیم که اگر نظرات فقهاء وارد جامعه شود جامعه اصلاح می‌شود و دنیا آباد می‌گردد ولی وقتی این چیزها آمد متوجه شدیم کار بدتر شد.
جوامع رو به رشد است و آرام آرام به سمت تغییر در حرکتیم. پس فهم‌های ارتجاعی و سنتی، یا عقب‌نشینی می‌کنند یا اصلاح می‌شوند.
بعید است اگر امثال شیخ طوسی زنده شوند مثل قبل فکر کنند بلکه اتفاقا از سبک زندگی ما تعجب خواهند کرد و طبق شرائط حال حاضر فتوا می‌دهند.
و اما صد سال دیگر نیز قرآن به روز است و در آینده به حاشیه نخواهد رفت.
یادمان نرود که وقتی حرف نوی زده شود ابتدا عده‌ای مقابله می‌کنند ولی کم‌کم تسلیم خواهند شد و من تجربه‌هایی در این زمینه دارم مثل اینکه وقتی گفتم در حالت تورم و کاهش ارزش پول مي‌توان مقداري كه از ارزش پول كاسته شده است را گرفت، عده‌ای گفتند عابدینی ربا را حلال کرده است ولی الآن مشاهده می‌کنیم که بسیاری این مطلب را قبول دارند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.