مراد از ذکر کثیر در عصر جمعه

مراد از ذکر کثیر در عصر جمعه

پاسخ داده شد
0
0

مراد از ذکر کثیر در سورۀ جمعه که می‌فرماید: وَ اذْكُرُواْ اللَّهَ كَثِيرًا(جمعه-10) کیفیت ذکر است یا کمیت؟ و در عصر جمعه طبق دستور این آیه چه باید بکنیم؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

قید کثیر برای کمیت می آید. کیفیت ذکر را با قید اَشدّ می‌رسانند و می گویند: أَشَدَّ ذِكْرًا (بقره-200)
بنابراین دستور به ذکر در سورۀ جمعه بیشتر ناظر بر کمیت ذکر است. حال اگر گفته شود که طبق سورۀ جمعه و طبق اینکه ذکر، کمّی باشد، بعد از نماز جمعه چه ذکری باید بگوییم جواب می‌دهیم که عبارت وَ اذْكُرُواْ اللَّهَ كَثِيرًا معلوم نیست عطف بر ماقبل باشد تا ادامۀ اعمال روز جمعه را بگوید بلکه شاید خودش جملۀ مستقلی باشد و دستور مستقلی می‌دهد.
اگر هم عطف باشد با توجه به قرائنی که داریم از جمله تهدید نشدن به عذاب، دلالت بر وجوب ندارد بلکه اشاره به استحباب گفتن ذکر در عصر جمعه دارد.
البته اگر کسی ثابت کند که ذکر کثیر به کیفیت ذکر هم گفته می‌شود دیگر شبهه‌ای باقی نمی‌ماند و آیه می‌خواهد بگوید بعد از نماز جمعه، باز به یاد خدا باشید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.