نسبت دادن کفر و نفاق به دیگران

نسبت دادن کفر و نفاق به دیگران

پاسخ داده شد
0
0

آيا هر كس برايش حق واضح بود ولى قبول نكرد كافر مى‌شود؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

خير، بستگى به شرائط دارد. خود ما ممكن است بدانيم فلان مطلب حق است ولى هواى نفس يا ترس موجب شود كه آن را انجام ندهيم ولی قصد حق پوشی نداشته باشیم.
در آيه 5 و 6 سوره انفال آمده است: كَمَا أَخْرَجَكَ رَبُّكَ مِن بَيْتِكَ بِالْحَقّ‏ وَ إِنَّ فَرِيقًا مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ لَكَارِهُونَ(5) يجَادِلُونَكَ فىِ الْحَقّ‏ بَعْدَ مَا تَبَينَ‏ كَأَنَّمَا يُسَاقُونَ إِلىَ الْمَوْتِ وَ هُمْ يَنظُرُونَ(6)
همان گونه كه پروردگارت تو را به درستى و راستى از خانه‏‌ات [به سوى جنگ بدر] بيرون آورد و گروهى ازمؤمنان [از رفتن به جنگ‏] ناخشنود بودند (5) پس از آنكه حق [بودنِ انگيزه‏هاى رفتنت به جنگ بدر] روشن شد با تو در اين حقّ [روشن و آشكار] مجادله و ستيزه میكنند [تا رأى خود را در ترك جنگ به عنوان اينكه جنگى نابرابر است، تحميل كنند چنان از شركت در جنگ ترسيده بودند] كه گويا به سوى مرگ رانده مى‏شوند و آن را با چشم خود مى‏بينند!! (6)
دقت كنيد كه در آيات فوق به كسانى كه با پیامبر(ص) در حق جدال می‌کنند مومن اطلاق شده است. پس ما نمی‌توانیم به راحتی حکم کفر برای افراد صادر کنیم. اصلاً خود آیات فوق چنین مطلبی را به ما می‌آموزد که به راحتی دیگران را با لفظ بی‌دین و کافر و منافق و … خطاب نکنیم. بعضا انسان مشاهده می‌کند که برخی افراد به خاطر اینکه دیگران عملی انجام داده‌اند که صحیح نیست یا با دین مخالفت کرده‌اند زود به آنها اسم منافق و کافر می‌چسبانند و ما از همین آیات می‌فهمیم که چنین حرف‌هایی و چنین نسبت‌هایی صحیح نیست.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.