انداختن اجساد مشرکان در چاه های بدر

انداختن اجساد مشرکان در چاه های بدر

پاسخ داده شد
0
0

این‌ که مسلمانان به دستور پیامبر اسلام کشته‌های کفار در جنگ بدر را در چاهی ریختند، آیا با کرامت انسانی و رعایت بهداشت سازگار است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

در جنگ بدر مسلمانان 313 نفر بودند و امکاناتی نداشتند ولی مشرکان امکانات زیادی داشتند و نفراتشان نیز از سه برابر مسلمانان هم بیشتر بود وقتي خودشان اجساد مردگانشان را دفن نکردند، در واقع خودشان به اجساد كشته‌هاي خودشان توهین کرده‌اند.
نکته دیگر اینکه مسلمانان بدون قصد جنگ، جنگ کردند و بسيار خسته بودند، بر خلاف لشكر قريش كه براي جنگ و مي‌گساري و به بدر رفته بودند. تازه مسلمانان امكانات و توان قبر كندن را نداشتند. به خصوص اینکه حجاز معمولا سنگلاخی است و کندن زمین در آنجا سخت است. حال اگر جسدها را روی زمین می‌گذاشتد که آفتاب بخورد و کرکس ها آنها را بخورند توهین بيشتري بود و همين كه حاضر شدند جسدهای دشمن را دفن کنند ولو در چاه، كار خوبي بود چون جای دیگری برای دفن نبوده است.
در جنگ احد نیز کشته های مسلمانان در احُد و در قبرستان بقیع به صورت جمعی دفن شد.
حتی قوم بنی اسد شهدای کربلا غیر از امام حسین(ع) و ابوالفضل(ع) را با هم دفن کردند.
پس در جنگ بدر با هم دفن شدن اجساد مشركان و در چاه دفن شدنشان هيچكدام توهين نیست و اگر توهین باشد مقصرش مشرکان هستند كه خودشان قبوري براي كشته‌هاي خود نكندند.
خوب است كه به تفاوت سه جنگی که مطرح شد توجه شود:
در جنگ امام حسین(ع) با لشگر یزید یزیدیان همۀ مردان لشكر امام حسين را کشتند و کسی نماند و زنان و امام سجاد را نیز به اسارت گرفتد و کشته های لشكر امام حسین(ع) را دفن نکردند و این توهین است.
در جنگ احد مشرکان و مسلمانان هریک کشته های خود را دفن کردند و البته چون امکانات نبود کشته هاي مسلمانان به صورت جمعی دفن شد.
در جنگ بدر مشرکان امکانات داشتند و خودشان باید کشته های خود را دفن می‌کردند، ولی دفن نکردند. و مسلمانان اضطرارا آنان را در چاه بدر ريختند.
و اما اینکه گفته شود چاه های مردم را فاسد کردند، نمي‌دانم. شايد چاه های بدر متعدد بوده و پر شدن يكي ضربه چنداني به مردم نمي‌زده است. شاید با دفن اجساد در یک چاه، ضربه‌ای به چاه‌های دیگر نمی‌خورده به خصوص اینکه کسی بعدا نگفته که با این کار به چاه‌های دیگر ضربه خورده است.
پس انداختن اجساد مشرکان در چاه بهتر کرامت انسانی آنان را حفظ كرده است و خلاف اصول بهداشتی نبوده زيرا از آن چاه ديگر كسي آب نمي‌كشيده است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.