تحقیر مقام زن در قرآن

تحقیر مقام زن در قرآن

پاسخ داده شد
0
0

در آيه 10 سوره تحريم آمده است: ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ كَفَرُواْ امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كَانَتَا تحَتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبَادِنَا صاَلِحَينْ فَخَانَتَاهُمَا
ترجمه: خدا براى كافران زن نوح و زن لوط را مثال آورد كه تحت (فرمان) دو بنده صالح ما بودند و به آنها (نفاق و) خيانت كردند.
آيا آوردن كلمۀ (تحت) بى‌احترامى به مقام زن نيست كه گفته شود فلان زن زيردست فلان مرد است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

عبارت آیه به این معنا است که زنان این دو پیامبر عرفا تحت سرپرستی شوهرانشان بودند. در واقع چون از لحاظ عرف آن زمان، مرد سرپرست خانواده بوده است از این باب چنین عبارتی بکار رفته است. پس کلمۀ (تحت) در این آیه به آن معنا که در ذهن است و از آن بی احترامی یا ظلم به زیر دست برداشت می‌شود نیست. کلمۀ (تحت) تنها، تحت سرپرستی را می رساند، حال این سرپرستی می‌تواند بد باشد و می تواند آنقدر خوب باشد که شخصی که تحت سرپرستی دیگری است بهترین زندگی را داشته باشد.
در واقع عنوان سرپرستي یک عنوان مشکک و به اصطلاح عرفی کِش دار است که از خوب تا بد را شامل می‌شود. بنابراین صِرف این لفظ نمی‌تواند اشکالی به قرآن باشد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.