رضایت خدا از اسلام مسلمانان قبل از اکمال دین

رضایت خدا از اسلام مسلمانان قبل از اکمال دین

پاسخ داده شد
0
0

با توجه به آیۀ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتىِ وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْاسْلَامَ دِينًا(مائده-3) که می‌فرماید امروز از اسلام شما راضی شدم، آیا خدا قبل از آن روز، از اسلام مسلمانان راضی نبوده است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

بنده تفسیر این آیه را مفصلا در مقاله‌ای مستقل آورده‌ام که می‌توانید به آن مقاله مراجعه کنید. در آنجا احتمالات مختلف در مورد کلمۀ الیوم آورده شده است که به کدام روز اشاره دارد؟
از جمله اینکه مراد از الیوم ممکن است کل دورۀ رسالت پیامبر(ص) باشد که دینِ آورده شده توسط انبیاء از طریق پیامبر اسلام(ص) کامل شده است.
در واقع خدا ، به تمامی پیامبران همین دین را داده ولی در این دوره آن را کامل کرده و نعمت خود را تمام نموده و برای شما و آنان تا ابد عمل به این دین را اختیار نموده است و در این صورت این عبارت بحث خاتیمت را نیز بیان می‌کند.
پس اگر الیوم به معنای دوره باشد می‌توان فهمید که دین در زمان پیامبر اکرم(ص) کامل شد.
و اما تعبیر رَضِيتُ لَكُمُ را برخی به معنای اختیار نمودن معنا کرده‌اند و برخی به معنای راضی شدن.
طبق احتمال دوم خدا در دوره های قبل، از دین مردم راضی نبود چرا که آنها استعداد دریافت اسلام را نداشته‌اند ولی در زمان پیامبر(ص) استعدادها شکوفا شد و توانستند اسلام کامل را دریافت کنند.
البته باید توجه داشت که خدا در هر زمانی طبق استعدادهای مردم همان زمان از آنها تکلیف می‌خواهد و بیشتر از وسع، کسی را مکلف نمی‌کند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.