علت جنگ های متعدد پیامبر(ص)

علت جنگ های متعدد پیامبر(ص)

پاسخ داده شد
0
0

حضرت رسول در ٤٠ سالگى به پيامبرى مبعوث شدند، ١٠ سال در مكه تبليغ كردند و بعد به مدينه مهاجرت فرمودند و در آنجا حكومت تشكيل دادند و در سال ١٣ هجرى هم رحلت كردند. اولين جنگ ايشان در سال دوم هجرى بود. از سال دوم تا سال سيزدهم يعنى در مدت ١٢ سال در ٢٨ جنگ شخصا شركت كردند كه به آنها غزوات پيامبر گفته مى شود و دستور ٧٣ جنگ ديگر را هم دادند كه خود ايشان در آن جنگ ها حضور نداشتند و به آنها سريات پيامبر مى گويند.
در مجموع ١٠١ جنگ. يعنى به طور متوسط هر ٤٣ روز يك جنگ. اگر آماده سازى براى يك جنگ و لشكر كشى و خود جنگ و بازگشت لشكر و تقسيم غنائم و فروش برده ها و زن ها و دختر ها فقط يك ماه طول كشيده باشد، به اين ترتيب بين هر دو جنگ فقط ١٣ روز فرصت بوده. يعنى پيامبر رحمت كه اين همه داستان از مهربانى هاى ايشان گفته شده غير از جنگ اساسا فرصت داشته اند كه اسلام (دين رحمت) را به روش ديگرى معرفى و تبليغ كنند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اولا متن سوال مخدوش است و اعداد به درستی بیان نشده اند. علاوه بر این باید عرض کنم که پیامبر(ص) ۱۳ سال در مکه بود و دین را در این مدت معرفی میکرد. در طول این ۱۳ سال پیوسته مورد اذیت و شکنجه قرار میگرفت. بعد از مدتی تصمیم به قتل او گرفتند. به همین خاطر ایشان مجبور شد به مدینه هجرت کند. برای این امر خانه و دارایی خود را رها کرد و به مدینه رفت. تا اینجا هیچ خشونتی از پیامبر(ص) سر نزده و حتی ایشان وقتی به مدینه رفت حضرت علی(ع) را در مکه مامور بازگرداندن امانت های مردم و حتی مشرکین قرار داد. اینها همه عدالت ورزی پیامبر(ص) را نشان میدهد.
و اما وقتی پیامبر(ص) به مدینه رفت مشرکین مکه چندین بار به سمت مدینه لشگرکشی کرده و حتی عرب های دیگر را تشویق میکردند تا به مدینه هجوم آورند. در این شرائط پیامبر(ص) مجبور به دفاع میشد. آیا ایشان نباید از خود و مسلمانان دفاع کند؟
بنابراین اگر جنگ های مختلفی رخ داده در هیچ یک، پیامبر(ص) شروع کننده نبوده است. پیامبر(ص) ابتدائا به هیچ مکانی حمله نکرده است.
حال، آیا اینکه کسی مظلوم باشد و پیوسته از خودش دفاع کند کار بدی است؟
برای مهربانی پیامبر(ص) همین بس که بعد از فتح مکه همه دشمنانش را بخشید. حتی هند جگر خوار و ابوسفیان را بخشید.
شما کدام رهبر را در طول تاریخ سراغ دارید که پس از غلبه بر یک کشور جنگجو، رهبر آنها را ببخشد و حتی خانه او را خانه امن قرار دهد؟ ولی پیامبر(ص) چنین کرد. پس پیامبر اسلام پیامبر رحمت است و این دشمنان ایشان بودند که پیوسته خشونت به خرج میدادند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.