مجازات کسی بجای دیگری با رضایت

مجازات کسی بجای دیگری با رضایت

پاسخ داده شد
0
0

آیا می‌توان در قوانین دنیوی قانونی قرار داد که کسی را با رضایت خودش به جای دیگری مجازات کنیم مثلا پدری به جای فرزندش مجازات شود؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اگر پدر در خطای فرزند دارای تقصیر است ممکن است او مورد مجازات قرار گیرد ولی اگر تقصیری نداشته باشد نمی‌توان چنین کاری کرد. وقتی برادران یوسف به او گفتند یکی از ما را به جای بنیامین دستگیر کنید، یوسف گفت چنین نمی‌کنم. به آیات زیر توجه کنید:
قٰالُوا يٰا أَيُّهَا اَلْعَزِيزُ إِنَّ لَهُ أَباً شَيْخاً كَبِيراً فَخُذْ أَحَدَنٰا مَكٰانَهُ إِنّٰا نَرٰاكَ مِنَ اَلْمُحْسِنِينَ ﴿يوسف‏، 78﴾
گفتند: ای عزیز! او را پدری سالخورده و بزرگوار است، پس یکی از ما را به جای او بازداشت کن، بی تردید ما تو را از نیکوکاران می بینیم.
قٰالَ مَعٰاذَ اَللّٰهِ أَنْ نَأْخُذَ إِلاّٰ مَنْ وَجَدْنٰا مَتٰاعَنٰا عِنْدَهُ إِنّٰا إِذاً لَظٰالِمُونَ ﴿يوسف‏، 79﴾
گفت: پناه بر خدا از اینکه بازداشت کنیم مگر کسی را که متاع خود را نزد وی یافته ایم، که در این صورت ستمکار خواهیم بود.
از این آیات می‌فهمیم که نمی‌توان کسی را به جای دیگری حتی با رضایتش مجازات کرد. از همین‌جا متوجه می‌شویم اینکه برخی حکومت‌ها خانواده‌های مخالفینشان را مورد شکنجه قرار می‌دهند خلاف معیارهای اسلامی و اخلاقی است. مثلا امروزه در برخی حکومت‌ها اگر شخصی فردی سیاسی و مخالف نظام معرفی شد عملا خانوادۀ او تحت فشار قرار می‌گیرند و حتی ممکن است در استخدام شدن در مراکز دولتی مشکل پیدا کنند. طبق آیه‌ای که از سوره یوسف بیان شد می‌فهمیم چنین کارهایی، ظالمانه است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

چون بازاندیشی روشی دائمی است سزاوار است نوشته ها و سخنرانی های این سایت نظر قطعی و نهایی قلمداد نشود.