معنای احادیث طینت

معنای احادیث طینت

پاسخ داده شد
0
0

شما در صفحه 131 از کتاب (پرتوی از پیشوایان رحمانی) روایاتی را تأیید کرده‌اید که خلقت ویژه‌ای برای پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) ذکر کرده است و آن را با بحث ژنتیک ارتباط داده‌اید. شما این روایت را تأیید کرده‌اید که می‌گوید: پیامبر(ص) فرموده‌اند: خدا، من و علی را از یک نور واحد آفریده است. چرا این‌گونه روایات که بوی غلو می‌دهد مورد تأیید شمایی قرار گرفته است که با غالیان مبارزه می‌کنید؟ در قرآن اعتراض مشرکین به پیامبر(ص) این بوده که او مثل ما غذا می‌خورد و در بازار راه می‌رود و پیامبر(ص) هم خیلی تأکید دارد که من بشری مثل شما هستم. آیا این تأکیدات نمی‌تواند مؤید این باشد که این روایات دست پخت غلات در کتب روایی ماست؟ آیا این حرفها عاقبتش به همان غلوهایی ختم نمی‌شود که بچه هیأتی‌ها به آن دچار شده‌اند؟ شما از کتاب ارشاد نقل کرده‌‎اید که پیامبر(ص) و علی(ع) از گل واحد خلق شده‌اند و شیعیان نیز از زیادی گل آنها به وجود آمده‌اند. این مایۀ تعجب است که شما چنین روایاتی را در کتاب خود آورده‌اید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

روایاتی به این مضمون در کتاب روایی وجود دارد. علماء در قبال این روایات چند دسته شده‌اند. برخی به طور کلی این روایات را باطل دانسته‌اند. برخی دیگر گفته‌اند ما این روایات را نمی‌فهمیم و نظری در این‌باره نداده‌اند. برخی دیگر به ظاهر آن تمسک کرده و حرف‌های غلو آمیز و جبری از آن بدست آورده‌اند. بنده راه حل میانه‌ای در کتابم ارائه داده‌ام تا نخواهیم به هیچ‌یک از سه راه گفته شده تن دهیم. بنده گفتم چه بسا این روایات بحث ژنتیک را مطرح می‌کند و با قرائنی معنای این روایات را بر ژنتیک حمل کردم. پس اصلا بنده برداشت‌های غلو آمیز و جبرگونه از این روایات برداشت نکردم که شما بخواهید به من اشکال بگیرید. اتفاقا من به دنبال راه حلی برای فهم این روایات بودم که نه بخواهیم آن را باطل یا مجمل بگذاریم و نه برداشت‌های غلو آمیز و جبری از آنها داشته باشیم.
و اما بد نیست در همین‌جا به خاطره‌ای اشاره کنم:
زمانی که در قم بودم آیت الله منتظری (قدس سره) شرح اصول کافی می‌گفت و البته من شرکت نمی‌کردم. شبی در خواب دیدم که ایشان به روایات طینت رسیدند و با این خواب به خود گفتم خوب است در درس شرکت کنم. فرداي شبي كه خواب ديدم در درس شرکت کردم و خوابم درست بود و بحث به روایات طینت رسيده بود و ایشان گفتند: این روایات مشكل است و آنها را نمی‌فهمیم. پس خوب است که از آن عبور کنیم.
مشاهده می‌کنید که شخصیت علمی مثل مرحوم آیت الله منتظری از این روایات عبور کرد و آنها را اصلا نخواند. بله من چون در مركز تحقيقاتي طب امام صادق(ع) شركت مي‌كردم و با يكي از فضلاي حوزه به نام حجت الدسلام دكتر غلام‌رضا نور محمدي كه دانشگاه رفته بود و پزشك شده بود صحبت مي‌كردم به ذهن من و او رسید که می‌توان این روایات را با بحث ژنتیک مرتبط دانست که این ذهنیت را در کتاب (پرتوی از پیشوایان رحمانی) آوردم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.