آیا بین سوره‌های قرآن ارتباط وجود دارد؟

آیا بین سوره‌های قرآن ارتباط وجود دارد؟

پاسخ داده شد
0
0

آيا به نظر شما در ترتيب سوره‌هاى قرآن نكته‌اى نهفته است‏؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اگر كسى با دقت سوره‌هاى قرآن را بخواند به ارتباط ريز بين برخي سوره‌ها كه پشت سر هم آمده‌اند، پى خواهد برد. به عنوان مثال مى‌توانيد با دقت سوره‌هاى اسراء و كهف را كه پشت سر هم هستند، مطالعه كنيد و همچنين مى‌توانيد سوره‌هاى مريم و طه را نيز با دقت بخوانيد تا متوجه ارتباط منظم مباحث و حتى كلمات اين سوره‌ها شويد.
در دو سوره اسراء و كهف تعبير (كان الانسان) وجود دارد. همچنين آخر سوره اسراء و اول سوره كهف از فرزند نداشتن خدا صحبت شده است. همچنين در هر دو سوره، از تعبير (صرفنا فى هذا القرآن) استفاده شده است. درآيات 94 سوره اسراء و 55 سوره كهف عبارت وَ مَا مَنَعَ النَّاسَ أَن يُؤْمِنُواْ إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَى‏ وجود دارد و هر دو يك بحث را دنبال مى‌كنند. در آيات 97 سوره اسراء و 17 سوره كهف عبارت مَنْ يَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَنْ تَجِدَ …. وجود دارد و يك بحث را دنبال مي‌كنند. سوره اسراء با تسبیح و سوره کهف با حمد شروع می‌شود و در واقع ارتباط تسبیح و حمد و تقدیم تسبیح بر حمد در این دو سوره کاملا نمایان است. همچنین در دو سوره از بحث نامۀ اعمال و بحث سجدۀ ملائکه بر آدم صحبت به میان آمده است. همچنين در هر دو سوره عبارت جَعَلْنَا عَلىَ‏ قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَ فىِ ءَاذَانهِمْ وَقْرًا وجود دارد.
همچنين در سوره مريم و طه نيز ريشۀ (شقى) تكرار جالبى دارد. همچنين در آيات 87 سوره مريم و 109 سوره طه از بحث شفاعت و اينكه شفاعت شامل چه كسانى مى‌شود صحبت شده است. آيات 85 و 86 سوره مريم و 102 سوره طه با يك ريتم از محشور شدن در قيامت صحبت شده است. آيه 98 سوره مريم با آيه 128 سوره طه معناى بسيار شبيهى به هم دارند و هر دو نیز در انتهاى سوره‌هایشان قرار دارند. در آيات 65 سوره مريم و 132 سوره طه دستور (اصطبر) وجود دارد.
همچنین جالب است بدانيد که در سه سورۀ پشت سر هم يعنى در سوره‌های مريم و طه و انبياء به ترتيب در آيات 87 و 109 و 28 با تعابير بسیار مشابهى از بحث شفاعت آن هم در موضوعی مشترک صحبت به ميان آمده است.
همچنین در آیات ابتدایی سوره های حج و مومنون که پشت سر هم هستند از مراحل خلقت انسان صحبت به میان آمده است. همچنین سورۀ نور و فرقان پشت سر یکدیگر قرار دارند و جالب است که تتمۀ هر دو سوره با بحث مشترکی ختم می‌شوند و در انتهای هر دو سوره، واژۀ (دعا) تکرار شده است. به هر ترتیب بنده ارتباط ریزی بین برخی سوره‌ها مشاهده می‌کنم. و فکر می‌کنم که این ارتباط، بی‌معنا نیست.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

چون بازاندیشی روشی دائمی است سزاوار است نوشته ها و سخنرانی های این سایت نظر قطعی و نهایی قلمداد نشود.