آیا بین سوره‌های قرآن ارتباط وجود دارد؟

آیا بین سوره‌های قرآن ارتباط وجود دارد؟

پاسخ داده شد
0
0

آيا به نظر شما در ترتيب سوره‌هاى قرآن نكته‌اى نهفته است‏؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اگر كسى با دقت سوره‌هاى قرآن را بخواند به ارتباط ريز بين برخي سوره‌ها كه پشت سر هم آمده‌اند، پى خواهد برد. به عنوان مثال مى‌توانيد با دقت سوره‌هاى اسراء و كهف را كه پشت سر هم هستند، مطالعه كنيد و همچنين مى‌توانيد سوره‌هاى مريم و طه را نيز با دقت بخوانيد تا متوجه ارتباط منظم مباحث و حتى كلمات اين سوره‌ها شويد.
در دو سوره اسراء و كهف تعبير (كان الانسان) وجود دارد. همچنين آخر سوره اسراء و اول سوره كهف از فرزند نداشتن خدا صحبت شده است. همچنين در هر دو سوره، از تعبير (صرفنا فى هذا القرآن) استفاده شده است. درآيات 94 سوره اسراء و 55 سوره كهف عبارت وَ مَا مَنَعَ النَّاسَ أَن يُؤْمِنُواْ إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَى‏ وجود دارد و هر دو يك بحث را دنبال مى‌كنند. در آيات 97 سوره اسراء و 17 سوره كهف عبارت مَنْ يَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِ وَ مَنْ يُضْلِلْ فَلَنْ تَجِدَ …. وجود دارد و يك بحث را دنبال مي‌كنند. سوره اسراء با تسبیح و سوره کهف با حمد شروع می‌شود و در واقع ارتباط تسبیح و حمد و تقدیم تسبیح بر حمد در این دو سوره کاملا نمایان است. همچنین در دو سوره از بحث نامۀ اعمال و بحث سجدۀ ملائکه بر آدم صحبت به میان آمده است. همچنين در هر دو سوره عبارت جَعَلْنَا عَلىَ‏ قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَن يَفْقَهُوهُ وَ فىِ ءَاذَانهِمْ وَقْرًا وجود دارد.
همچنين در سوره مريم و طه نيز ريشۀ (شقى) تكرار جالبى دارد. همچنين در آيات 87 سوره مريم و 109 سوره طه از بحث شفاعت و اينكه شفاعت شامل چه كسانى مى‌شود صحبت شده است. آيات 85 و 86 سوره مريم و 102 سوره طه با يك ريتم از محشور شدن در قيامت صحبت شده است. آيه 98 سوره مريم با آيه 128 سوره طه معناى بسيار شبيهى به هم دارند و هر دو نیز در انتهاى سوره‌هایشان قرار دارند. در آيات 65 سوره مريم و 132 سوره طه دستور (اصطبر) وجود دارد.
همچنین جالب است بدانيد که در سه سورۀ پشت سر هم يعنى در سوره‌های مريم و طه و انبياء به ترتيب در آيات 87 و 109 و 28 با تعابير بسیار مشابهى از بحث شفاعت آن هم در موضوعی مشترک صحبت به ميان آمده است.
همچنین در آیات ابتدایی سوره های حج و مومنون که پشت سر هم هستند از مراحل خلقت انسان صحبت به میان آمده است. همچنین سورۀ نور و فرقان پشت سر یکدیگر قرار دارند و جالب است که تتمۀ هر دو سوره با بحث مشترکی ختم می‌شوند و در انتهای هر دو سوره، واژۀ (دعا) تکرار شده است. به هر ترتیب بنده ارتباط ریزی بین برخی سوره‌ها مشاهده می‌کنم. و فکر می‌کنم که این ارتباط، بی‌معنا نیست.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.