آیا در زمان ظهور امام زمان نیز اکثریت مردم مورد مذمت‌اند؟

آیا در زمان ظهور امام زمان نیز اکثریت مردم مورد مذمت‌اند؟

پاسخ داده شد
0
0

در آخر آیه 30 سوره روم راجع به توحید و دین فطری آمده است: ذَالِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لَاكِنَّ أَكْثرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
آیا چنین عباراتی مربوط به همۀ زمان‌هاست و حتی زمان ظهور امام زمان نیز می‌توان گفت وَ لَاكِنَّ أَكْثرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ؟
آیا در زمانی که وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فىِ دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا(نصر-2) مصداق پیدا می‌کند باز می‌توان گفت: وَ لَاكِنَّ أَكْثرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

منظور از (الناس) در هریک از این عبارات متفاوت است. گاهی قضیه خارجیه است و گاهی حقیقیه و در نتیجه زمانی که انسان‌ها اکثرا پیرو دین حق هستند عبارت وَ لَاكِنَّ أَكْثرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ معنا ندارد.
و اما خوب است در اینجا به این نکته نیز اشاره کنم که عبارت وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فىِ دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ضرورتا دارای بار مثبت نیست که کسی فکر کند در چنین زمانی مردم خیلی خوب هستند. ممکن است کسی بگوید این عبارت دارای بار منفی است و اصلاً دلالت ندارد که مردم خیلی خوب می‌شوند چرا که سیاق آیات مربوط به وقتی است که مسلمانان به فتح و ظفر رسیده‌اند و در آن شرائط است که مردم وارد دین می‌شوند چون مادیاتشان نیز تأمین است. پس این عبارت شاید بخواهد بگوید مردم تا زمانی که در دین، سختی است وارد دین نمی‌شوند ولی وقتی فتح و فتوحات ایجاد شد وارد دین می‌شوند. پس معلوم نیست که این عبارت دارای بار مثبت باشد و خصوصیت مثبت مردم را بیان کند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.