ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

پاسخ داده شد
0
0

سلام وقتتون بخیر
حاج آقا فعالیت در بازار ارز دیجیتال از نظر شرعی صحیح است؟ معاملات فیوچرز به معاملاتی گفته می شود که زمان بستن قرار داد بین طرفین در حال حاضر است، ولی زمان اجرای قرارداد برای تاریخی در آینده است، خریدار و فروشنده یک ارز، بر سر قیمتی از حجم مشخصی از آن ارز توافق میکنند ولی انجام معامله رو به آینده موکول میکندد، که در آن زمان اگر قیمت ارز افزایش داشته باشد فروشنده سود میکند و خریدار ضرر. و اگر قیمت ارز کاهش داشته باشد، فروشنده ضرر میکند و خریدار سود. سوال بنده اینه که کلا اینجور معامله که زمان اجراش برای زمان قرار داد بستن نیست، اشکال داره یا نه؟ و اینکه در کل ارزی خرید وفروش نمیشه و فقط قراردادی بین طرفین معامله ردوبدل میشه که هر کدام بر اساس قراردادی که پیش بینی صحیحی از بالا یا پایین رفتن قیمت داشته اند، سود یا ضرر میکنند
و در این معاملات اگر تحلیل درستی داشته باشیم، هم از بالا رفتن قیمتها و هم از پایین رفتن قیمتها میتوان سود کرد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

جواب این سوال را به طور دقیق نمی‌دانم چون امثال این معاملات قبلا وجود نداشته است. بله در دین آمده است که معاملات طلا و نقره باید نقدی باشد. حال آیا ارز هم مثل طلا و نقره است تا تنها نقدی باشد، نمی‌دانم. نکتۀ دیگر اینکه گفتید اگر کسی تحلیل درستی داشته باشد سود می‌برد. در این زمینه باید توجه شود که اگر سودبری تنها شانسی باشد اشکال دارد چرا که در حکم قمار است ولی اگر برنده شدن کاری تخصص باشد چه بسا وجهی برای صحتش وجود داشته باشد. و اما در مجموع معامله در اسلام و نزد عقلا برای رفع نیاز و فایده است یعنی چیزی داریم که می خواهیم بفروشیم و کسی که ندارد می‌خواهد بخرد. اما اینکه تنها پولی باشد و با آن بازی شود و با آن بازی سود بدست بیاید چنین امری شبهۀ ربا دارد و بلکه خود رباست. بنابراین با اینکه جواب صریحی ندارم ولی احتیاط حکم می کند که از این گونه معاملات دوری شود.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.