بخشش شرک از طرف خدا

بخشش شرک از طرف خدا

پاسخ داده شد
0
0

از طرفى در آيه 48 سوره نساء آمده است كه: إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ يعنى مسلماً خدا اين را كه به او شرك ورزيده شود نمى‏آمرزد.
طبق اين آيه اگر كسى بدون توبه از گناه شرك از دنيا برود خداوند او را نمى‌آمرزد.
اين در حالى است كه طبق آيات ديگر قرآن اينكه شرك هم ممكن است بخشيده شود قابل تصور است مثلا به دو آيۀ زير توجه كنيد:
الف) إِن تُعَذِّبهُمْ فَإِنهَّمْ عِبَادُكَ وَ إِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الحَكِيمُ(مائده-118)
ترجمه: حضرت عيسى در روز قيامت راجع به مشركين امتش مى گويد: اگر آنان را [به سبب شرك ورزيدنشان‏] عذاب كنى، بندگان تواند، و اگر آنان را بيامرزى، يقيناً تويى كه تواناى شكست‏ناپذير و حكيمى.
ب) رَبّ‏ إِنهَّنَّ أَضْلَلْنَ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ فَمَن تَبِعَنىِ فَإِنَّهُ مِنىِّ وَ مَنْ عَصَانىِ فَإِنَّكَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ(ابراهيم-36)
ترجمه: پروردگارا! آن [بت‏] ها بسيارى از مردم را گمراه كردند، پس هر كسى از من [كه يكتاپرست و حق‏گرايم‏] پيروى كند، يقيناً از من است، و هر كس از من نافرمانى كند [شايسته شدنش براى آمرزش و رحمت بسته به عنايت توست‏] زيرا تو بسيار آمرزنده و مهربانى.
بالاخره خداوند شرك را مى‌بخشد يا نه؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

در جواب این سوال باید توجه شود که مشرکین دو دسته هستند:
الف) مشرکین کافر یعنی مشرکینی که توحید را می‌فهمند ولی نمی‌پذیرند و در واقع مشرکین لجباز هستند. به این دسته از مشرکین در آیه اول سوره بینه با این تعبیر اشاره شده است:
لَمْ يَكُنِ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَ الْمُشْرِكِينَ
ترجمه: اهل كتاب و مشركين كافر ….
از این تعبیر می‌فهمیم همچنانکه اهل کتابِ کافر و غیر کافر داریم مشرک کافر و غیر کافر نیز داریم.
ب) مشرکینی که حق‌پوش نیستند بلکه به خاطر تبلیغات زیادی که راجع به شرک شده است مشرک مانده‌اند.
حال آیه 48 سوره نساء که از عدم بخشش مشرکین صحبت کرده است مربوط به مشرکین کافر است و آیات دیگر که در آن بخشش مشرکین تصور شده است مربوط به مشرکین غیر کافر می‌باشند.
نکتۀ دیگر اینکه شرکی که خدا نمی‌آمرزد با دو آیۀ گفته شده تفاوت دارد. در این دو آیه هیچ یک از دو پیامبران از خدا صراحتا نمی‌خواهند که مشرکان بخشیده شوند بلکه به صورت جملات شرطی نظر خود را بیان کرده‌اند. علاوه بر این ممکن است یک پیامبر برای عده‌ای از خدا طلب بخشش کند ولی لزومی ندارد که خدا حتما آن عده را ببخشد.
از همة اينها گذشته خدا شرك را نمي‌آمرزد نه مشرك را. مشرك با مسلمان شدن از شرك و از عدم غفران نجات مي‌يابد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.