بهترین کسانی که انفاق را باید به آنها رساند

بهترین کسانی که انفاق را باید به آنها رساند

پاسخ داده شد
0
0

بهترین افرادی که باید به آنها انفاق شود چه کسانی هستند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

در آیه 273 سوره بقره جواب شما داده شده است:
لِلْفُقَرَاءِ الَّذِينَ أُحْصِرُواْ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ لَا يَسْتَطِيعُونَ ضَرْبًا فىِ الْأَرْضِ يحَسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِيَاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِيمَاهُمْ لَا يَسْئَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا وَ مَا تُنفِقُواْ مِنْ خَيرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ‏
[صدقاتْ‏] حقِّ نيازمندانى است كه در راه خدا [به سبب جنگ يا طلب دانش] در تنگنا افتاده‌‏اند [و براى فراهم كردن هزينه زندگى‏] نمى‏توانند در زمين سفر كنند فرد ناآگاه آنان را از شدت پارسايى وعفّتى كه دارند توانگر و بى‏‌نياز مى‌‏پندارد. [تو اى رسول من!] آنان را از نشانهاشان مى‌‏شناسى. [آنان‏] از مردم به اصرار چيزى نمى‏خواهند. و آنچه از مال [با ارزش و بى‌‏عيب‏] انفاق‏‌كنيد، يقيناً خدا به آن داناست.
از این آیه می‌فهمیم بهترین افرادی که باید به آنها انفاق شود افرادی هستند که به خاطر خدا به فقر مبتلا شده‌اند و مثلا کسب و کار را رها کرده‌اند و از مال دنیا و مقامات آن گذشته‌اند و در راه خدا فعالیت می‌کنند. حال این فعالیت یا جنگ است یا علم آموزي است يا آموزش علم به ديگران است یا ….
پس افرادی که به جای رفتن به دانشگاه و کسب عنوان مهندس یا دکتر، خود را وقف تحصیلات علوم دینی بکنند و سرزنشهای خانواده و دوستان را تحمل کنند و واقعا برای ارتقای دین وقت بگذارند یکی از بهترین مصداق‌ها برای اخذ انفاقات مردم هستند؛ زيرا چنین کسانی عملا نمی‌توانند كار ديگري داشته باشند و می‌توان از انفاقات واجب و مستحب به آنها داد.
بله معمم يا طلبه‌ای که برای علم آموزي وقت نگذارد یا در ارگان يا نهادي كار كند و مزدي بگيرد یا دیگر صفات بیان شده در آیه را نداشته باشد طبیعتا اولویتی برای اخذ انفاق ندارد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.