تفسیر عاقلانه از داستان ذبح اسماعیل

تفسیر عاقلانه از داستان ذبح اسماعیل

پاسخ داده شد
0
0

اینکه خدا به ابراهیم دستور می‌دهد اسماعیل را ذبح کن آیا این دستور، غیر عقلایی نیست و اصلا این داستان چه فایده‌ای برای ما دارد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

سؤال اصلی این است که آیا اگر پدری خواب ببیند که پسرش را می‌کشد آیا حق دارد چنین کند؟ اصلا آیا فرمانده حق دارد دستور کشتن دهد؟
از بین بردن حق حیات به این راحتی نیست.
پس اگر ابراهیم واقعا امر نیز فهمیده بود باید می‌پرسید که چرا باید فرزندم را بکشم؟
به نظر می‌رسد ابراهیم بعد از پیری که بچه‌دار شده نگران است که شاید عشق به بچه من را از عشق به خدا بازداشته است. به همین خاطر خدا به او می‌گوید بچه‌ات را در بیابان بگذار. پس از آن باز ابراهیم وقتی می‌بیند اسماعیل بزرگ شد و اوضاعتش خوب است با خود می‌گوید شاید محبت من به خدا به خاطر بچه کم شده است.
در این لحظه برای او تجسم می‌شود که حال که چنین است بچه‌ام را بکشم. در واقع یک حالت منامیه برای او عارض می‌شود که در آن حالت می‌فهمد حاضر است بچه‌اش را بکشد. پس معلوم می‌شود مشرک نیست.
پس این مطالب، نکات والای عرفانی است که نمی‌شود آن را بیان کرد و به همین خاطر با یک بیان تمثیلی مطرح شده است.
بنابراین در واقع شاید این یک امری بوده که در خواب انجام شده نه در بیداری.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.