جواب به شبهه‌ای پیرامون آیه 34 سوره لقمان

جواب به شبهه‌ای پیرامون آیه 34 سوره لقمان

پاسخ داده شد
0
0

در قرآن سوره لقمان آيه ٣٤ آمده : تاريخ و زمان سه چيز را فقط خدا می‌داند و تا ابد فقط در اختيار اوست و بشر هرگز به آنها دسترسی ندارد : يكی تاريخ روز قيامت ، دوم تعيين جنسيت جنين قبل از تولد و سوم زمان بارش باران.
امروزه با پيشرفت دانش پزشكی ، جنسيت كه هيچ ، حتی رنگ قرنيه نوزاد ، تشخيص داده می شود و اگر زمان بارش باران را نتوانيم بفهميم ، اين همه ايستگاه هوا شناسی برای چیست؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

شما ترجمۀ آیه را درست نفهمیده‌اید. تعبیر (یَعلَمُ مَا فِی الاَرحَام) اصلا حصر را نمی‌رساند که کسی بگوید آیه گفته است فقط خدا می‌داند که چه چیزی در رحم‌ها است. خیر، آیه چنین چیزی نگفته است که «فقط» خدا می‌داند بلکه گفته : خدا آنچه را در رَحِم هاست مي‌داند و چقدر فرق است ميان اينكه «خدا مي‌داند» با عبارت «تنها خدا مي‌داند».
علاوه بر این، آیه تنها بحث جنسیت یا رنگ قرنیۀ چشم را مطرح نکرده است بلکه به طور کلی گفته است که خدا به آنچه در رحم‌ها است علم دارد و این حرف، خیلی چیزها را شامل می‌شود. چیزهایی هستند مثل شقاوت و سعادت که کسی نمی‌داند آن بچه‌ای که در رحم است بهشتی می‌شود یا جهنمی؟ اینکه آن بچه در چه شرائط زیستی زندگی می‌کند و چه اتفاقاتی برای او می‌افتد اصلا کسی نمی‌داند. حتی هیچ کس از همۀ جزئیات 9 ماهی که بچه در رحم مادر است خبر ندارد.
چه کسی گفته است این تعبیر تنها مخصوص جنسیت است و تازه از آیه حصر فهمیده و بعدا به آیه اشکال گرفته است که امروزه ما از جنسیت جنین آگاهیم؟ همۀ این اشکالات از بی اطلاعی از معنای آیات نشأت می‌گیرد.
و اما تعبیر (یُنَزِّلُ الغَیث) می‌خواهد بگوید خداست که باران نازل می‌کند و ربطی به هواشناسی ندارد. این تعبیر اصلا مربوط به علم خدا به زمان نزول باران نیست بلکه می‌خواهد بگوید نزول باران به اذن و قدرت خداست.
مشاهده می‌کنید که عده‌ای آیات قرآن را به گونه‌ای اشتباه فهمیده و بعد طبق فهم اشتباه خود فکر می‌کنند قرآن اشتباه گفته است در حالی که اشتباه از خود آنها است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.