حکم ازدواج با مشرکین طبق آیات قرآن

حکم ازدواج با مشرکین طبق آیات قرآن

پاسخ داده شد
0
0

فقهاء از آيه 221 سوره بقره استفاده كرده‌اند كه ازدواج با مشرك اشكال دارد. طبق اين حرف آيا يك مسلمان كه مثلا به چين مى‌رود نمى‌تواند با يك زن چينى كه بت‌پرست است ازدواج كند؟ آيا حتى اگر احتمال دهد كه با ازدواج، مى‌تواند آن زن را مسلمان كند باز نمى‌تواند با او ازدواج كند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اولا دقت شود كه اين آيه در مدينه نازل شده است نه در مكه. پس شايد مربوط به فضاهاي مذهبي كه مسلمانان در آن زيادند باشد نه محيطهايي مثل طائف و مكۀ آن زمان و جين و ژاپن اين زمان. ثانيا ذيل آيه علت حكم ممنوعيت ازدواج با مشرك اين چنين بيان شده است كه: أُوْلَئكَ يَدْعُونَ إِلىَ النَّارِ يعنى اينان به سوى آتش مى‏خوانند.
حال اگر واقعا مشركى بود كه هيچ كارى به عقايد همسرش نداشت و اصلا او را به شرك دعوت نكرد و از آن طرف با ازدواج با يك مسلمان چه بسا به اسلام جذب شود، در اين صورت نمى‌توان از اين آيه بدست آورد كه ازدواج با او اشكال دارد. از آن طرف اگر مسلمانى داراى صفاتى باشد كه همسرش را دعوت به آتش فحشاء و اعتياد كند تعليل آيه ازدواج با او را برنمي‌تابد.
به نظر بنده مى‌رسد احكام اسلام بر روى حقايق بار مى‌شود نه بر روى اسم و ظواهر. بايد بيشتر به علت و حكمت حكم دقت كرد و به صرف اسم ظاهرى حكم صادر نكرد. علاوه بر این باید دقت داشت که این آیه بیشتر ناظر بر مشرکین و مسلمانان زمان پیامبر است که شدیدترین دشمنی‌ها را با هم داشتند و نمی‌توان به راحتی حکم آیه را به هر شرکی و هر اسلامي در هر زمانی سرایت داد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.