حکم شرعی مراقد و گنبد و بارگاه‌ها

حکم شرعی مراقد و گنبد و بارگاه‌ها

پاسخ داده شد
0
0

آیا در نظر شما مراقد ائمه غیر از آثار باستانی بودن ارزشی دیگر هم دارند ، یا حتی چون این گنبد بارگاهها را بدعت میدانید قائل به تخریب انها هستید؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

به نظر بنده گنبد و بارگاه‌ها بدعت نيستند و تنها آثار باستانی هم نیستند بلكه امروزه مصداق شعائر الهي هستند كه بايد بزرگ‌ داشته شوند و نماز در آن مکان‌ها راجح است. و در مورد چگونگی برخود با گنبد و بارگاه‌هاي موجود همان روشی را باید رفت که از پیامبر(ص) نسبت به زينتهاي کعبه نقل شده است: آنچه از قبل بوده بر حال خود باقی بگذارید.
بنده هم می‌گویم هر چه تا اکنون برای آن‌ها هزينه شده باید باشد ولی در شرايط فعلي بايد به جاي تزيين، کارهاي مفيد دیگری کرد. پس بنده هیچ‌گاه كوچكترين بي احترامي به آنها را بر نمي‌تابم تا چه رسد به حکم تخریب كه غير عقلايي‌ترين نوع برخورد است. بنده حتي حكم به تخريب ويلاهای غیر قانونی را عاقلانه نمي دانم و به نظرم حتي مكانهايي كه كاربري بدي دارند بايد كاربري آنها تعويض شود نه اينكه مكان تخريب شود. بت‌كده بايد كاربريش تغيير كند نه اينكه ويران شود. درست است كه بنای روی قبرهای ائمۀ بقيع را بنی عباس و به خاطر قبر عباس ساختند؛ ولي خراب کردن آنها توسط دولت سعودی اشتباه بسيار بزرگي بوده است. به هرحال در شرائط بد اقتصادي فعلی مردم دیدگاه بنده این است که مراقد مشرفه، تزیین‌کاری نشود و تنها سالن‌هایی برای عبادت با تمامي امكانات لازم و بدون تزيينات احداث شود و تازه این مطلب را به عنوان نظر شرع نمی‌گویم بلکه نظری عرفی و عقلايي است كه بیان می‌کنم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

چون بازاندیشی روشی دائمی است سزاوار است نوشته ها و سخنرانی های این سایت نظر قطعی و نهایی قلمداد نشود.