دفع کردن مال یتیم به او چه معنایی دارد؟

دفع کردن مال یتیم به او چه معنایی دارد؟

پاسخ داده شد
0
0

در آيه 6 سوره نساء آمده است:
وَ ابْتَلُواْ الْيَتَامَى‏ حَتىَّ إِذَا بَلَغُواْ النِّكاَحَ فَإِنْ ءَانَسْتُم مِّنهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُواْ إِلَيهِمْ أَمْوَالَهُمْ
و يتيمان را [نسبت به امور زندگى‏] بيازماييد تا زمانى كه به حدّ ازدواج برسند، پس اگر در آنان رشد لازم را يافتيد اموالشان را به خودشان بدهيد.
چرا در اين آيه براى دادن مال يتيم به يتيمان از واژۀ دفع استفاده شده است در حالى كه مى‌توانست از واژۀ عطا استفاده كند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

جمله:” فادفعوا …” به دو نكته دلالت دارد يكي اينكه مال يتيم را به او بدهيد و دوم اينكه زحمت و شر و مسئوليت آن را از سر خودت برطرف كن و مالش را بده تا برود و مال و گرفتاري‌هايش از تو دور شود، اما «فاعطوهم» نكته دوم را نمي‌رساند.
به هر حال دفع کردن معنای خاصی دارد و برای چیزی بکار می‌رود که به سوی ما آمده است و ما می‌خواهیم آن را از خود دور کنیم. حال بکار بردن واژۀ دفع برای تحویل دادن مال یتیم به او به این خاطر است که می‌خواهد اشاره داشته باشد که مال یتیم به سوی ما آمده است و ما وقتی یتیم به سن رشد رسید باید آن را دفع کنیم و نگذاریم پیش ما باقی بماند كه برايمان زيان داشته باشد، بلکه باید آن را از خود دور کنیم.
پس بکار بردن واژۀ دفع بجای واژۀ عطا تأکید دیگری است بر اینکه مال یتیم، مال اوست و اگر زمانی نزد ما مانده است تنها از باب ضرورت است و وقتی این ضرورت از بین رفت باید آن را از خودمان بِکنیم و نگذاريم مال یتیم بر ما اثر بگذارد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.