رعایت قوانین طبیعی در زندگی امامان

رعایت قوانین طبیعی در زندگی امامان

پاسخ داده شد
0
0

طبق آنچه که در خطبه 207 نهج البلاغة آمده است حضرت علی علیه السلام به امام حسن و امام حسین علیهما السلام بدلیل اینکه خواستند نسل پیامبر(ص) منقطع نشود اجازه جنگ ندادند. قبول این مسأله برای من سخت است. مگر احادیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در مورد ۱۲ امام بعد از ایشان نقل نشده است؟ یعنی حضرت علی(ع) به این احادیث اعتقاد نداشتند؟ چطور ما وقتی اعتقاد داریم که خداوند طول عمر به آقا امام زمان می‌دهند تا حکومت عدل برپا بشه، ولی حضرت علی علیه السلام ترس از انقطاع نسل پیامبر داشتند؟ پیشگویی پیامبر(ص) در مورد صحابی خود که بدست شقی‌ترین افراد شهید می‌شود رو همه قبول دارند، و حتی باعث تفرقه در سپاه معاویه در جنگ صفین شد. ولی در مورد ادامه نسل ایشان حضرت علی علیه السلام ترس داشتند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

این سوال را نمی‌توان به راحتی و با چند کلمه کوتاه پاسخ داد؛ زيرا امور متعددي را شما يقيني فرض كرده ايد كه يكي يكي جاي بحث دارد. بنابراين اجمالا باید به جواب‌های مختلفی كه وجود دارد اشاره كرد. یکی اینکه لوح محو و اثبات وجود دارد . مسأله بداء نیز وجود دارد. اما غير از اينها بايد توجه داشت كه خود ائمه نیز باید قوانين طبیعی را رعایت کنند تا آنچه خدا خواسته است اتفاق بيفتد. مثلا اگر پيامبر(ص) به حضرت علي(ع) فرمود تو بعد از من جانشين من هستي حضرت علي(ع) حق ندارد خود را از پشت بام به زير افكند و بگويد چون من بايد جانشين پيامبر شوم پس خدانمي‌گذارد من بميرم. همچنین اینکه پیامبر(ص) به 12 امام اشاره کرده‌اند این گونه نیست که این مطلب، اختیار را از آن امامان بگیرد و آنها دیگر لازم نباشد از جان خود محافظت کنند. پس امام حسن و حسین علیهما السلام با توجه به اینکه پدرشان مواظب آنها بوده و اجازه نداده که به جنگ بروند باقی می‌مانند و الا اگر پدرشان از آنها محافظت نکند نمی‌مانند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.