سختی بلند شدن برای نماز صبح

سختی بلند شدن برای نماز صبح

پاسخ داده شد
0
0

چرا باید صبح‌های زود قبل از آفتاب از خواب بیدار شویم و نماز بخوانیم؟ آیا این ظلم نیست؟ شاید این حکم مخصوص زمان‌های قبل بوده که مردم زود می‌خوابیدند نه مخصوص این زمان که ما تا دیر وقت بیداریم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

احکام شرع مطابق با فطرت و طبیعت انسان است. به نظر شما کدامیک از این دو کار طبیعی‌تر است:
الف) اینکه ما شبها دیر بخوابیم و از نور مصنوعی استفاده کنیم و صبح ها که نور طبیعی می‌آید پرده‌ها را بکشیم و خواب باشیم.
ب) شب که تاریک می‌شود به موقع بخوابیم و صبح از نور طبیعی استفاده کنیم.
مسلما طبیعی‌ترین کار همان روش دوم است و اتفاقا احکام دین نیز طبق همین روش طبیعی صادر شده است.
نماز صبح نیز همین گونه است. ما نمی‌توانیم به خاطر اینکه خودمان از طبیعت و تکوین دور شده‌ایم بیاییم و احکام را عوض کنیم. اگر بخواهیم این چنین کنیم روز به روز از طبیعت خود دورتر می‌شویم. بله برخی احکام دارای انعطاف هستند و می‌توان آنها را در شرائطش تغییر داد ولی چیزی مثل نماز صبح این چنین نیست.
درست است که امروزه به خاطر شرائط، برخی کارها مثل بلند شدن از خواب برای نماز صبح سخت است ولی قدیم نیز دارای مشکلات خاص خودش بوده است مثلا قدیم برای غسل کردن چقدر سختی داشته‌اند در حالی که آن سختی امروزه وجود ندارد.
به هر حال هر روزگاری سختی‌های خاص خودش را دارد و این سختی‌ها نباید مانع انجام دستورات خدا شود.
اگر ما خود را به بلند شدن در سحر عادت نداده ایم خوب است چند روزی این کار را بکنیم تا به اینکار عادت پیدا کرده و لذت آن را درک کنیم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.