عقاید یا اخلاق؟

عقاید یا اخلاق؟

پاسخ داده شد
0
0

آيا اعتقادات مهم‌تر است يا اخلاق‏؟ برای کدامیک باید بیشتر سرمایه گذاری کرد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

شما ببينيد در قرآن معمولا ايمان اول آمده است و بعد عمل صالح. همچنين در توصيه‌هاى لقمان به فرزندش، اول بحث اعتقادات مطرح شده و بعد بحث عمل و اخلاق. با اين قرائن مي توان گفت اعتقادات به خصوص در بحث توحيد بسيار مهم‌تر از اخلاق است. البته اخلاق داراى اهميت بسيارى است ولى در مقايسۀ با توحيد در رتبۀ پايين‌ترى است.
شايد دليل اين مطلب اين باشد كه انسان تا خدا را آنگونه كه شايسته و بايسته است نشناسد نمي تواند اوج امور اخلاقي را رعايت كند. انسان بايد ابتدا تكليفش را نسبت به خدا مشخص كند. اگر كسى قبل از اينكه تكليفش را نسبت به خدا مشخص كند بخواهد تكليفش را نسبت به ديگران مشخص كند چنين كسى راه صحيح را نپيموده است. كسى كه دائما دم از اخلاق مى‌زند اگر تكليفش را با خداى خود و جهان هستى طبق وسع خودش مشخص نكرده است شايد اخلاقش به حد لازم نرسد و در اين صورت مقصر است.
باز تاكيد مى‌كنم كه جايگاه اخلاق فوق العاده مهم است ولى به هر حال اعتقادات آن هم بحثى مثل توحيد در جايگاه والاترى قرار دارد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.