علت تفاوت ضمایر در آیه‌ای از قرآن

علت تفاوت ضمایر در آیه‌ای از قرآن

پاسخ داده شد
0
0

در آیه 44 سوره روم آمده است:
مَن كَفَرَ فَعَلَيْهِ كُفْرُهُ وَ مَنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِأَنفُسِهِمْ يَمْهَدُونَ يعنى هر كس كافر شود، كفرش بر زيان خود اوست و آنها كه كار شايسته انجام دهند، به سود خودشان آماده مى‏سازند.
چرا در مورد کفر ضمائر به صورت مفرد بکار رفته ولی در مورد عمل صالح ضمائر به صورت جمع اند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

شاید چنین عباراتی این مطلب را برساند که رحمت خدا بر غضبش مقدم است. کسی که کفر بورزد فقط به ضرر خودش است ولی کسی که عمل صالح انجام دهد ممکن است این عمل صالح واقعا تأثیراتی بر روی برخی افراد نیز داشته باشد. مثلا فرزندان نابالغ کفار به آنها ملحق نمی‌شوند ولی فرزندان نابالغ مومنین به آنها در بهشت ملحق می‌شوند. در مجموع این نکتۀ ظریفی است که رحمت و مهربانی خدا را می‌رساند که وقتی صحبت از کفر است ضمیر مفرد آمده ولی وقتی صحبت از عمل صالح است ضمایر جمع آورده است. خدا عمل صالح را دارای برکت قرار داده است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.