مراد از زیر و رو شدن قلب‌ها و دیده‌ها در قیامت

مراد از زیر و رو شدن قلب‌ها و دیده‌ها در قیامت

پاسخ داده شد
0
0

در آيه 37 سوره نور يكى از صفات قيامت اين چنين بيان شده است: يَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصَرُ يعنى روزى كه دل‏ها و ديده‏ها در آن زير و رو مى‏شود. آيا اين صفت مربوط به انسان‌هاى بد است يا مى‌تواند صفت مثبتى حتى براى افراد خوب باشد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

در تفسیر المیزان و الفرقان این صفت حتی برای افراد خوب نیز دانسته شده است. در الميزان آمده است: مراد از” قلوب” و” ابصار” دلها و ديدگان عموم مردم- اعم از مؤمن و كافر- است …. و اما علت تقلب قلوب و ابصار، از آياتى كه در وصف روز قيامت آمده بر مى‏آيد كه اين تقلب به خاطر ظهور حقيقت و كنار رفتن پرده‏ها از روى حقايق است، مانند آيه” فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ” «ق-22» و آيه” وَ بَدا لَهُمْ مِنَ اللَّهِ ما لَمْ يَكُونُوا يَحْتَسِبُونَ” «زمر-47» و آياتى ديگر.
در نتيجه اين تقلب دلها و ديدگان در آن روز از مشاهده و رؤيت دنيايى كه خاصيتش غفلت از خدا و حق و حقيقت است به سوى سنخ ديگرى از مشاهده و رويت منصرف مى‏شود، و آن عبارت است از رؤيت به نور ايمان و معرفت كه مؤمن آن روز با نور پروردگارش بينا مى‏گردد، در نتيجه چشمش به كرامت‏هاى خدا مى‏افتد، بر خلاف كفار كه آن روز از جهت اين نور كورند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

چون بازاندیشی روشی دائمی است سزاوار است نوشته ها و سخنرانی های این سایت نظر قطعی و نهایی قلمداد نشود.