معنای سجده کردن با چانه

معنای سجده کردن با چانه

پاسخ داده شد
0
0

در آیات آخر سوره اسراء از سجده کردن با چانه صحبت شده است. آیا سجده با چانه معنا دارد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

کسی که با چانه سجده کند چانه‌اش در روی زمین قرار می‌گیرد و دیگر نمی‌تواند صحبت کند. می‌توان گفت سجده کردن با چانه کنایه از این است که افراد خوب، چنان تسلیم حق هستند که دیگر در برابر حق هیچ صحبتی برای گفتن ندارند و در برابر حق کاملا تسلیم می‌شوند. دقت کنید که اگر چانه نتواند حرکت کند دیگر نمی‌توانیم صحبت کنیم. حال اینکه در آن آیات از سجده بر روی چانه صحبت شده است معلوم نیست که مرادش همان سجدۀ ظاهری باشد بلکه مراد بسته شدن دهان در برابر حق است.
به این نکته نیز توجه شود که آیات آخر سوره اسراء مربوط به اهل عبادت نیست بلکه مربوط به اهل علم است و از طرف دیگر طبیعتا انسان در حین حرف زدن چانه‌اش حرکت می‌کند. حال سجده کردن اهل علم با چانه می‌تواند به این معنا نیز باشد که آنها در برابر حق، چانه‌شان سجده‌کنان است یعنی به حق تکلم می‌کند یا در برابر حقی که بر آنها عرضه شده چانه‌شان بی‌حرکت می‌شود.
بد نیست به این نکته نیز اشاره کنم که یادم هست در یکی از کارتون‌ها تلویزیونی نشان می‌داد که یکی از شخصیت‌های کارتون وقتی از چیزی، خیلی تعجب می‌کرد و در واقع تسلیم آن می‌شد دهانش باز می‌ماند و نشان می‌داد که چانه‌اش بر روی زمین می‌افتاد. حال می‌توان گفت قرار گرفتن چانه بر روی زمین ممکن است علامت تعجب و تسلیم کامل باشد.
البته برخی گفته‌اند این آیات مربوط به امت‌های پیشین می‌باشد و در احکام امت‌های پیشین سجده کردن با چانه وجود داشته است. الله اعلم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.