منظور از اینکه قرآن همه چیز را بیان کرده است چیست؟

منظور از اینکه قرآن همه چیز را بیان کرده است چیست؟

پاسخ داده شد
0
0

در برخی آیات قرآن آمده است که در قرآن همه چیز آمده است مثلا در آيه 89 سوره نحل آمده است كه: وَ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلّ شىَ‏ءٍ يعنى اين كتاب را كه روشنگر هر چيزى است بر تو نازل كرديم. یا در آیه 111 سوره یوسف آمده است که: تَفْصِيلَ كُلّ‏ شىَ‏ءٍ يعنى قرآن بيان‏گر هر چيز است.
حال سوال اين است كه آيا در قرآن همه چيز بيان شده است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

دقت کنید که واژۀ (کُلّ) اگر چه عمومیت را می‌رساند ولی عمومیت در هر جایی محدوده‌ای دارد مثلا وقتی گفته می‌شود فلان داروخانه همه چیز دارد به این معنا نیست که هندوانه هم دارد بلکه مراد از همه چیز، همه چیز در امور دارویی است. یادم هست برای ورزشکاری در حین ورزش اتفاقی افتاده بود و او در مصاحبه‌اش می‌گفت همه می‌دانند چه اتفاقی افتاده است. حال طبیعتا مراد از همه در اینجا نه همۀ مردم روی کرۀ زمین بلکه همۀ اهالی ورزش مراد است.
حال قرآن هم با توجه به اینکه برای هدایت آمده است طبیعتا مراد از بیان همه چیز در قرآن همه چیزِ هدایتی است.
البته بنده به خصوص در مورد آیه 89 سوره نحل نظری دارم که آن را در کتاب «ژرفایی قرآن و شیوه‌های برداشت از آن» آورده‌ام که پیشنهاد می‌دهم دوستان حتما به آن کتاب مراجعه کنند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.