پوستۀ دین نباید ما را از حقیقت دین غافل سازد

پوستۀ دین نباید ما را از حقیقت دین غافل سازد

پاسخ داده شد
0
0

اگر بخواهيد براى كسانى كه تنها به فكر اين هستند كه در مجالس اهل بيت عزا داري كنند يا در جشن‌ها شيرينى و شربت بدهند و كوچه و خيابان را تزيين كنند و اين‌ها را شعائر عظيم الهى مى‌دانند آيه‌اى از قرآن را بياوريد به كدام آيه اشاره مى‌كنيد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

بنده به آیه 19 سوره توبه اشاره می‌کنم که می‌فرماید:
أَجَعَلْتُمْ سِقَايَةَ الحَاجّ‏ وَ عِمَارَةَ الْمَسْجِدِ الحَرَامِ كَمَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الاْخِرِ وَ جَاهَدَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ لَا يَسْتَوُنَ عِندَ اللَّهِ وَ اللَّهُ لَا يهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ‏
ترجمه: آيا آب دادن به حاجيان و آباد كردن مسجدالحرام را مانند [عمل‏] كسى قرار داده‏ايد كه به خدا و روز قيامت ايمان آورده و در راه خدا جهاد كرده است؟! [اين دو] نزد خدا برابر و يكسان نيستند و خدا گروه ستمكاران را هدايت نمى‏كند.
از این آیه بدست می‌آید عده‌ای فکر می‌کردند همه چیز در اعمال ظاهری است و بالاتر از آباد کردن مسجد الحرام که بالاترین پایگاه اسلام است عملی نیست. خداوند در رد این ادعا آنها را متذکر حقیقت دین کرده و اعلام می‌دارد که پرداختن به پوستۀ دین هیچ گاه هم عرض حقیقت دین نیست. حتی در انتهای این آیه از عدم هدایت ظالمین صحبت شده است و این مطلب اشعار دارد که پرداختن به پوسته، بدون در نظر گرفتن حقیقت دین شاید نوعی ظلم باشد.
حال باید به کسانی که دائما به فكر زدن خيمۀ عزا يا تزیین خیابان‌ها در نیمۀ شعبان هستند و چاي و شیرینی مي‌دهند و از حقیقت دینشان بی‌اطلاع هستند این آیه را متذکر شویم که مواظب باشید راه ظلم را نپیمایید.
معمولا افراد، به چای دادن در هیأت‌ها یا خادم شدن یا جارو زدن مکان‌های مذهبی اهمیت زیادی می‌دهند و به خادم الحسین بودن افتخار می‌کنند ولی باید به این افراد تذکر داد که چنین کارهایی حتما باید با حقایق دینی همراه باشد. بسیاری از افراد به این مسائل ظاهری توجه می‌کنند ولی راجع به فهم دینشان وقت نمی‌گذارند. چنین عملکردی اشتباه است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.