چرا در آیه 35 سوره محمد از صلح نهی شده است؟

چرا در آیه 35 سوره محمد از صلح نهی شده است؟

پاسخ داده شد
0
0

شما دائما از صلح حرف مى‌زنيد و مى‌گوييد نظر اسلام صلح است. حال سوال اين است كه پس چرا در آيه 35 سوره محمد از صلح نهى كرده است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

برای جواب این سوال ابتدا باید خود آیه را نگاه کنیم. در این آیه چنین می‌خوانیم:
فَلَا تَهِنُواْ وَ تَدْعُواْ إِلىَ السَّلْمِ وَ أَنتُمُ الْأَعْلَوْنَ‏
ترجمه: شما اهل ايمان هيچ گاه سست نشويد و كافران را به صلح دعوت نكنيد زيرا كه شما برتريد.
دقت کنید که جملۀ تَدْعُواْ إِلىَ السَّلْمِ با توجه به اینکه (لا) بر سر آن نیامده است کاملا با جملۀ فَلَا تَهِنُواْ مرتبط است و در نتیجه منظور نهی از صلحی است که از روی سستی باشد. پس قانون اسلام صلح است ولی بحث بر سر این است که گاهی اوقات افراد چون سست هستند و حال کار ندارند تن به صلح می‌دهند. اسلام می‌گوید چنین صلحی که نشانۀ تنبلی و سستی است نداشته باشد. پس آیه هیچ گاه در مقام رد صلح نیست. مذمت کردن صلحی که از روی سستی و تنبلی باشد نه تنها اشکال عقلی ندارد بلکه عقلاء نیز آن را می‌پذیرند.
به هر ترتیب کسی نمی تواند از این آیه استفاده کند که اسلام مخالف صلح است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.