چگونگی شرک مشرکان

چگونگی شرک مشرکان

پاسخ داده شد
0
0

آیات زیر در مورد مشرکان است:
قُلْ مَن يَرْزُقُكُم مِّنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ أَمَّن يَمْلِكُ السَّمْعَ وَ الْأَبْصَارَ وَ مَن يخُرِجُ الْحَىَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَ يخُرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَىّ‏ وَ مَن يُدَبِّرُ الْأَمْرَ فَسَيَقُولُونَ اللَّهُ فَقُلْ أَ فَلَا تَتَّقُونَ(يونس-31)
ترجمه: بگو: كيست كه شما را از آسمان و زمين روزى مى‏دهد؟ يا كيست كه بر گوش‏ها و چشم‏ها مالكيّت و حكومت دارد؟ و كيست كه زنده را از مرده، و مرده را از زنده بيرون مى‏آورد؟ و كيست كه همواره امور [جهان هستى‏] را تدبير مى‏كند؟ به زودى خواهند گفت: خدا! پس بگو: آيا [از پرستش غير او] نمى‏پرهيزيد؟!
وَ لَئنِ سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنىَ‏ يُؤْفَكُونَ(عنكبوت-61)
ترجمه: اگر از آنان [كه شرك مى‏ورزند] بپرسى: چه كسى آسمان‏ها و زمين را آفريده و خورشيد و ماه را رام و مسخّر كرده؟ بى‏ترديد خواهند گفت: خدا. پس چگونه [از حق به باطل‏] منحرف مى‏شوند؟!
وَ لَئنِ سَأَلْتَهُم مَّن نَّزَّلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ مِن بَعْدِ مَوْتِهَا لَيَقُولُنَّ اللَّهُ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ بَلْ أَكْثرَهُمْ لَا يَعْقِلُونَ(عنكبوت-63)
ترجمه: و اگر از آنان بپرسى: چه كسى از آسمان آبى نازل كرد و به وسيله آن زمين را پس از مردگى‏اش زنده ساخت؟ بى‏ترديد خواهند گفت: خدا. بگو: همه ستايش‏ها ويژه خداست [و مشركان دور از حقيقت‏اند]، بلكه بيشترشان تعقّل نمى‏كنند.
طبق این آیات مشرکان همه چیز را از خدا می‌دانند و حتی مدبر را هم خدا می‌دانند. پس واقعا چه می‌کرده اند که خدا آنها را مذمت می‌کند؟ واقعا کار مشرکان چه بوده است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اولا مشرکان گروه‌های مختلفی بوده‌اند مثلا گروهی از آنان خدا را خالق می‌دانستند و معبودانشان را مدبر، ولی این گروه از مشرکین که آیات مربوط به آنها بیان شد که حتی مدبر را هم خدا می‌دانستند مشکلشان این بوده که عقیده داشتند درست است که همه چیز از طرف خداست ولی نمی‌توان مستقیما با خدا رابطه برقرار کرد و نباید مستقیما او را پرستید بلکه باید سراغ واسطه‌ها رفت. سپس آنها واسطه‌هایی بدون دلیل برای خود انتخاب می‌کردند و آنها را می‌پرستیدند. در واقع آنها به خدا افتراء می‌بستند و بدون هیچ دلیل و برهانی واسطه‌های خیالی خود را پرستش می کردند.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

چون بازاندیشی روشی دائمی است سزاوار است نوشته ها و سخنرانی های این سایت نظر قطعی و نهایی قلمداد نشود.