آیا از قرآن بدست می‌آید که پسر نوح زنا زاده بوده است؟

آیا از قرآن بدست می‌آید که پسر نوح زنا زاده بوده است؟

پاسخ داده شد
-1
0

خداوند در رابطۀ با پسر نوح به نوح گفت: قَالَ يَنُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيرُ صَالِحٍ(هود-46 ) گفت: اى نوح، او از خاندان تو نيست، او عملى است ناصالح.
آیا می توان گفت مراد از عمل ناصالح این است که آن پسر، زنا زاده است و اصلاً پسر تو نیست؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

برخی خواسته‌اند چنین چیزی بگویند ولی معمولاً مفسرین این تفسیر را قبول ندارند. در تفسیر المیزان آمده است: مفسرين در تفسير اين آيه معانى ديگرى آورده‏اند، كه از جمله گفته‏اند: آن پسرى كه از سوار شدن بر كشتى تخلف كرد پسر واقعى نوح نبوده، بلكه در بستر زناشويى او متولد شده بود، و نوح خيال مى‏كرد او واقعا پسر خودش است، و خبر نداشته كه همسرش به ناموس وى خيانت كرده- و از مردى بيگانه باردار شده- خداى تعالى در جمله” إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ” آن جناب را متوجه به حقيقت امر نموده است. و اين تفسير به” حسن” و” مجاهد” نسبت داده شده.
در ادامه مفسر تفسير الميزان مى گويد: اين حرف درست نيست، زيرا اولا نسبت ننگ به ساحت مقدس انبياء دادن امرى است كه ذوق آشناى با كلام خداى تعالى آن را نمى‏پسندد، بلكه اينگونه امور را از ساحت مقدس انبياء دفع مى‏كند، و آن حضرات را منزه از امثال اين اباطيل مى‏داند. و ثانيا اين مطلبى است كه لفظ آيه بطور صريح بر آن دلالت ندارد و حتى ظهورى هم در آن ندارد، زيرا ما در اين قسمت از داستان نوح (ع) جز اين جمله كه مى‏فرمايد:” إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ” چيز ديگرى نداريم، و اين عبارت هيچ ظهورى در آن جسارتى كه مفسرين نامبرده كرده‏اند ندارد، و اگر در آيه” امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كانَتا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَيْنِ فَخانَتاهُما” «تحريم-10» نسبت خيانت به همسر نوح و همسر لوط داده، بيش از اين ظهور ندارد كه آن دو زن با دشمنان شوهر خود دوستى مى‏كرده‏اند، و اسرار شوهر خود را مخفيانه در اختيار دشمنان مى‏گذاشته و آنان را بر عليه همسران خود مى‏شورانيدند.(تفسیر المیزان)
علاوه بر اینها وقتی خدا برای اثبات زنا شرائط سختی را قرار داده است هیچ گاه خودش نمی‌آید بدون وجود آن شرائط به کسی نسبت زنا دهد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.