آیا قابلیت برداشت‌های مختلف از قرآن نقص قرآن است؟

آیا قابلیت برداشت‌های مختلف از قرآن نقص قرآن است؟

پاسخ داده شد
0
0

جملات قرآن به گونه‌ای بیان شده است که می‌توان از آن برداشت‌های مختلف داشت و ممکن است در طول چند سال نظر یک مفسر عوض شود. چرا چنین است و آیا این نقص نیست؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اتفاقا در علوم دیگر نیز همین گونه است. آیا خدا نمی‌توانست به گونه‌ای به انسان علم دهد که نیاز به بررسی و تحقیق نداشته باشد؟ ذات دنیا به گونه‌ای آفریده شده است که انسان باید تلاش کند و به دنبال تحقیق برود و این یعنی اینکه هر چند وقت یکبار نظرات علمی می‌تواند تغییر کند. حال سیستم قرآن نیز همین گونه است یعنی به گونه‌ای جملات را بیان می‌کند که باب تحقیق و پژوهش بسته نمی‌شود. بله آن اموری که برای قرآن خیلی اهمیت داشته است را به صورت صریح آورده است که قطعی باشد ولی بسیاری دیگر از امور به صورت مبهم بیان گردیده است تا باب پژوهش حتی نسبت به دین باز باشد. از این مطلب می‌فهمیم که اصل وجود خطا و اشتباه در دین در مواردی که نیاز به پژوهش دارد مورد پذیرش خداوند نیز هست. پس نباید از تحقیق و پژوهش در رابطۀ با دین ترسید البته به شرط اینکه مقدمات به صورت علمی طی شده باشد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.