لعن خلفاء

لعن خلفاء

پاسخ داده شد
0
0

کسانی که اصرار دارند خلفاء را لعنت کنند به آیه 57 سوره احزاب استناد می‌کنند که طبق این آیه اذیت کنندگان پیامبر(ص) مورد لعن خدا قرار گرفته اند. این گروه می‌گویند طبق روایات صحیحی خلفاء، حضرت زهراء(س) و پیامبر(ص) را اذیت کرده‌اند و در نتیجه مستحق لعن هستند. آیا حرف این افراد صحیح است؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

اگر افرادی قبلا کارهایی کرده‌اند و از دنیا رفته‌اند چرا باید آنها را لعنت کنیم در حالی که معلوم نیست واقعا چه اتفاقی افتاده است؟ واقعا حساب این افراد با خداست. در خطبه 156 نهج البلاغه آمده است امام على(ع) بعد از جنگ جمل در مورد عایشه فرمود : وَ لَهَا بَعْدُ حُرْمَتُهَا الْأُولَى وَ الْحِسَابُ عَلَى اللَّهِ تَعَالَى يعنى به هر حال عایشه احترام نخست او برقرار است و حسابرسى اعمال او با خداى بزرگ است.
پس هرکسی هرکاری کرده است حسابش با خداست. ما از جزئیات مطلب بی‌خبریم.
و اما اگر در سوره احزاب آمده است که اذیت کنندگان پیامبر(ص) مورد لعنت هستند واقعا ما چگونه می‌خواهیم ثابت کنیم که اذیت کنندگان چه کسانی هستند؟ از آن طرف در آیه 100 سوره توبه از مهاجرین و انصار تعریف شده است. یا در آیه 18 سوره فتح خدا رضایت خود را از بیعت کنندگان اعلام کرده است و خلفاء جزو مهاجرین و همچنین بیعت کنندگان بوده‌اند.
حال وقتی این آیات را داریم آیا صحیح است با کتب تاریخی که صحتش ثابت نیست به صورت قطعی، این افراد را اذیت کنندگان پیامبر(ص) معرفی کنیم.
بهتر است گذشتگان را رها کنیم و به وظیفۀ الآن خود بپردازیم.
ما در زمان خودمان می‌بینیم چقدر اخبار اشتباه به ما می‌رسد و با اینکه اینقدر دوربین و ضبط هست نمی‌توان اخبار را به راحتی باور کرد. حال چگونه می‌خواهیم از 14 قرن پیش خبر قطعی دهیم؟
پس بهتر است حساب گذشتگان را به خدا واگذار کنیم و دنبال وظیفۀ فعلی خود باشیم.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.