معنای طائر در آیه 13 سوره اسراء

معنای طائر در آیه 13 سوره اسراء

پاسخ داده شد
0
0

در آيه 13 سوره اسراء آمده است: وَ كُلَّ إِنسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَائرَهُ فىِ عُنُقِهِ (و هر انسانى، طائرش را بر گردنش آويخته‏ايم)
اين تعبير به چه معناست؟ طائر در این آیه چه معنایی می‌دهد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

مفسران و لغویان معمولا گفته‌اند مراد از طائر، اعمال انسان است ولی در اینکه چرا به اعمال انسان طائر گفته می‌شود حرف قانع کننده‌ای نزده‌اند.
بنده اینگونه می‌فهمم که طائر به معنای پرنده است و در آیه 38 سوره انعام نيز به همین معنای پرنده آمده است. حال به اعمال و افکار انسان طائر می‌گویند چون از اعضا و جوارح ما بيرون می‌پرد و لحظه به لحظه از دست ما خارج می‌شود. همین الآن، فکر و عملِ یک ثانیه پیش از دستمان پرید.
حال آیه می‌گوید ما این چیزهایی که می‌پرد و ثَبات ندارد را در گردن شما نگه می‌داریم. مثلا اگر ما در جایی سخنرانی کنیم و یک دوربین فیلم برداری تمام اعمال و صحبت‌های ما را که از ما بيرون می‌پرد ضبط كند و در خود نگه ‌دارد و روي فلش بريزد و به گردن ما بياويزد حال خدا انگار که یک فلش از فيلم كل زندگي ما تهيه كرده است و در گردن ما قرار داده است و اعمالی که از ما می‌پرد همه در آن فلش نگه‌داری می‌شود. بنابراین با پیشرفت علم فهم این آیه راحت شده است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.