پیامبر(ص) کسی را به اجبار به جنگ نمی‌برده است

پیامبر(ص) کسی را به اجبار به جنگ نمی‌برده است

پاسخ داده شد
0
0

شما از آيه 84 سوره نساء استفاده كرده بوديد كه حتى در شرائط جنگی نمى‌توان كسى را مجبور به آمدن برای جنگ كرد. حال آيا مورد عملى نيز سراغ داريد كه واقعا پيامبر(ص)، مسلمانان را مجبور به آمدن به جنگ نكرده باشد؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

شما بايد دليل بياوريد كه جايي پيامبر كساني را مجبور كرده باشد كه حتما در جنگ شركت كنند و حتي يك مورد هم سراغ نداريد. آيه 118 سوره توبه مربوط به توبۀ سه نفر از تخلف‌كنندگان از جنگ تبوك است يعنى سه نفر از مسلمانانى كه از شركت در جنگ تبوك تخلف كردند. حال سوال اين است كه آيا پيامبر آمار مسلمانان را نداشت؟ آيا نمي‌توانست اين سه نفر را به زور با خود به جنگ ببرد؟ همين كه اين سه نفر در جنگ تبوك شركت نكردند دلالت مى‌كند كه اجبارى در كار نبوده است. همچنين اگر شما مجموع آيات سوره توبه را بخوانيد متوجه خواهيد شد كه منافقين در اين جنگ شركت نكردند و از آيۀ 43 سورۀ توبه معلوم مي‌شود كه وقتى از پيامبر اجازه مى‌گرفتند كه در جنگ شركت نكنند پيامبر به راحتى به آنها اجازه مى‌داد.
وقتی آیۀ 122 آل‌عمران و شأن نزولها را بخوانید متوجه می‌شوید که منافقین در بحث جنگ اُحُد کارشکنی کردند و با حرف‌هایشان قصد داشتند دیگران را نیز از جنگ باز دارند و هیچ‌یک از آنها دستگیر نشدند یا به اتهام اخلال در امنیت بازداشت نشدند. در این زمینه به خصوص می‌توانید به آیه 81 سوره توبه و 13 سوره احزاب مراجه کنید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.