تعبد و تعقل دو بال دین داری

تعبد و تعقل دو بال دین داری

پاسخ داده شد
0
0

آیا می‌توان گفت تعبد و تعقل دو بال دین‌داری هستند؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
0
0

طبق آنچه من می‌فهمم دین از ما تعبد نخواسته است تا بال دين‌داري باشد، بله ممکن است دین بگوید الآن دليل فلان مطلب را نمی‌فهمی، كمي صبر کن تا بعدا دليلش را بفهمی ولی اینکه بگوید تا ابد نباید بپرسی چنین چیزی در دین نیست. پس از طرفی نباید تعبد را ملاک قرار داد و از طرف دیگر نباید در فهم ادله عجله کرد. ما خیلی اوقات می‌خواهیم زود دلیل‌ها را بفهمیم. این اشتباه است.
یادم هست مرحوم آیت الله صالحی نجف آبادی به جاي حكومت الهي می‌گفت حکومت صالحان، و مي‌گفت: باید حكومت مردمی باشد و الهی تلقّي كردنِ حکومت درست نیست ولی ما که عاشق امام بودیم حرف آيت الله صالحي را قبول نمی‌کردیم ولی الآن می‌بینیم همان حرف‌ درست بوده است. پس در عین اینکه نباید تعبد را ملاک قرار داد ولی نباید در فهم ادله نیز عجله کرد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

جهت تهیه آثار استاد احمد عابدینی پس از تصمیم در مورد کتاب مورد نظرتان از طریق ایمیل موجود در صفحه ارتباط با ما اقدام به سفارش گذاری کنید. فرآیند تهیه کتاب از طریق ایمیل در حال حاضر قابل انجام است. پس از دریافت ایمیل شما، اطلاعات درخواست شما بررسی می شود و از همان طریق پاسخی برای شما ارسال می گردد. در نظر داشته باشید که محصولات عموما به صورت PDF عرضه می شوند و کتاب فیزیکی در صورت موجود بودن و درخواست شما قابل ارائه است.